top of page
711C13AE-24B5-4728-99AB-4C9EA623C09B.jpeg

Kdo je Macramali?

To jsem vlastně já, maminka 6 leté  Rozálky, žena skvělého fotografa Jakuba Sodomky a také tvůrkyně, která neustále vymýšlí, jak vám ten obýváček zútulnit  :)

K představení využiji otázky, na které se mě ptali při vernisáži, tak snad mě to vystihuje nejlépe a dozvíte se vše. Kdyby Vás zajímala moje tvorba a osoba více, tak jsem na instagramu jako macramali. A můžete se zeptat přímo.

Jak jste se dostala k umění macramé a co vás na něm zaujalo?

Před 4mi lety jsme se přestěhovali do nového domečku a já chtěla nějaký originální kousek, který by z něj vytvořil útulné místečko, kde se budu cítit dobře.

Hledala jsem originální větší dekoraci, která by mi barevně zapadla přesně do našeho interiéru, ale bohužel nic takového jsem nenašla. Na fotografiích ze zahraničí jsem objevila nástěnné dekorace macramé a byla to láska na první pohled, jenže v České republice nedostupná nebo né podle mých představ. Pustila jsem se tedy do tvoření sama. Zaujala mě velice ta rozmanitost a svoboda v tvoření, kterou mi tahle technika nabídla a stále nabízí.


Jaké materiály a techniky obvykle používáte při tvorbě svých macramé děl?

Macramé je přímo technika, kterou tvořím. Jako malíř používá štětec, tak já používám své ruce. Cesta k nejlepším materiálům byla dlouhá a když už člověk našel vhodný materiál, přestali ho vyrábět a já hledala dál. Nyní už nějakou dobu tvořím ze 100% recyklované bavlny od značky Bobbiny, která mně i mým zákazníkům nabízí spoustu krásných barviček a jsem s ní velice spokojená.

Jak dlouho trvá vytvořit jedno velké macramé dílo?

Větší díla mi trvají i kolem deseti hodin a více. Záleží vždy na složitosti a velikosti. Nejradši bych macramé tvořila celý den, ale to s ohledem na náročnost ruční práce nejde. Práci si musím tedy rozložit v čase.

Kde hledáte inspiraci pro své umění?

Na začátku jsem hledala inspiraci na internetu, pinterestu. Tvořila jsem takové to ctrl C, ctrl V. Jakmile jsem ale nabrala dostatek zkušeností, začala jsem si vzory, tvary a propojení vymýšlet sama. 

Jaký je váš oblíbený kus, který jste dosud vytvořila, a proč?

Nejoblíbenější jsou zatím macramé pírka, na která jsem dlouho přicházela a ladila je, aby byla pevná a najít správný materiál na výrobu byl zatím pro mě největší challenge. Oblíbená jsou tím, že se dají obměňovat. Ráda si interiér doma měním v průběhu roku a barevně ladím s ročním obdobím. Mám doma tedy základní 2 barvy pískovou a natural a k nim si měním jen dvě pírka v jiné barvě. Pro mé zákazníky to mám také tak, že si mohou koupit jen jednu sadu a poté přikoupit dvě pírka jiná.

Jaký je proces tvorby vašich děl? Jak začínáte a jaký je váš postup?

Když tvořím novinku, tak si ji většinou načrtnu. Návrh je jen hrubá představa. Detaily vymýšlím za pochodu. Na začátku tedy nikdy nevím, jaký přesně bude výsledek a to mě na tom nejvíce baví.

Pokud chtějí zákazníci svoji barevnou kombinaci, ráda jim zašlu vzorník  a vytvořím macramé přesně podle jejich představ. Občas si nejsou barvou jistí, proto i součástí naší komunikace může být doporučení barevnosti. Stačí mi zaslat fotografii interiéru, kam chtějí macramé obraz nebo pírka umístit a já jím doporučím několik barevných kombinací.

Jak vnímáte vývoj a trendy v oblasti macramé a jak se snažíte držet krok s novými inspiracemi a technikami?

Od začátku jsem se soustředila na styl macramé, který se hodí spíše do boho interiérů. Postupem času jsem ale přicházela na to, že oblíbenějším stylem českých domácností je scandi styl. Zapřemýšlela jsem a vymyslela tuto novou kolekci macramé obrazů, která ctí jednoduché linie a minimalistický vzhled. A stejně jako u pírek si může zákazník zvolit barevnost.

O mně: About
7619ABA7-6678-4A8E-8E39-89FEC89CDF7B_edited.jpg

Dávám věcem druhou šanci

Jak?

O mně: Welcome
bottom of page